Pieczątki
Pieczątki
Firma ETTA wytwarza pieczątki polimerowe czyli wykonane w technologii obróbki (utwardzania) płynnego tworzywa fotopolimerowego światłem ultrafioletowym (UV). Ten sposób produkcji jak i stosowanie przez nas materiałów wyłącznie producentów o światowej renomie (fotopolimery firmy angielskiej Greace, materiały fotochemiczne – KODAK), daje gwarancję bezawaryjności, długiej żywotności pieczątek jak i wysoką jakość odcisków.
Wytworzone w firmie ETTA tzw. gumki najczęściej montujemy w automatach polskiej firmy Wagraf oraz w automatach austriackiej firmy Colop.
Podział asortymentu
Z uwagi na bogaty asortyment automatów, postanowiliśmy podzielić je na kilka grup:
Znakomita większość wyrabianych w naszej firmie stempli to tzw. pieczątki firmowe z nazwą firmy, nazwiskiem właściciela, adresem, nr telefonu czy numerami REGON i NIP oraz pieczątki imienne informujące o stanowisku oraz imieniu i nazwisku użytkownika. Dlatego też wprowadziliśmy pojęcie AUTOMATÓW STANDARDOWYCH, w których pole odcisku ma wymiar maksymalny 22 mm x 56 mm. W tej grupie umieściliśmy automaty firmy Wagraf (modele od 1s do 4s) oraz Colop (modele od Printer 10 do Printer 40). Jest to najtańsza grupa pieczątek w automatach samotuszujących.
Inną grupą pieczątek są pieczątki o większej powierzchni odcisku np. stosowane przez służby księgowe do dekretacji faktur (WN/MA), do zatwierdzania merytorycznego, formalnego i rachunkowego (opisu faktur). Zastosowanie tych pieczątek znajdujemy również w bibliotekach, organizacjach, firmach i placówkach związanych z ochroną zdrowia, instytucjach finansowych itp. Do wykonania tego typu pieczątek służą nam automaty typu Wagraf 5 do Wagraf 8 czy Colop Printer 50 do 60, oraz automaty o okrągłym polu odcisku (średnica 12-50 mm) oraz o polu owalnym (eliptycznym).
AUTOMATY O WZMOCNIONEJ KONSTRUKCJI
Dla tych z Państwa, którzy dużo stemplują bądź, dla użytkowników pieczątek z „twardszą” ręką wprowadziliśmy do oferty automaty o konstrukcji wzmocnionej (plastikowo-metalowej) np. Colop Seria 200, czy automaty o bardzo dużej wytrzymałości i całkowicie metalowej konstrukcji, nazywane często „szkieletowymi” – Wagraf Huzar, Colop seria 2000. Są one szeroko stosowane np. w urzędach różnego rodzaju, w działach sekretarskich, magazynach firm i wszędzie tam, gdzie od pieczątek nie wymaga się małych gabarytów, a ich miejsce jest na biurkach a nie np. w torebkach.
Można je podzielić na automaty stemplujące wyłącznie datę oraz na te, które oprócz daty dają możliwość umieszczenia w nich gumki o dowolnej treści. Te drugie są szczególnie popularne w sekretariatach, biurach podawczych (Wpłynęło dn., Otrzymano, Wysłano dn.). Oprócz najmniejszego, ulubieńca naszych Klientów (Colop minidater S120), dużą popularnością cieszą się również datowniki o konstrukcji metalowej (Wagraf Huzar, Colop Dater seria 2000).
W tej grupie znajdują się automaty o identycznej konstrukcji jak datowniki z tą różnicą, że zamiast daty umożliwiają odbijanie numerów od 1 do 10 i więcej cyfr w numerze. Na rynku znajduje się gama numeratorów automatycznych (firmy Reiner), w których można ustawić powtarzalność odbijanych numerów ze skokiem np. co 1 uderzenie, co 2 uderzenia lub inną przewidzianą przez producenta liczbą uderzeń. Popularnymi dla nich zastosowaniami są seryjne numerowania druków, dokumentów, faktur itp.
Szczególnie w gronie lekarzy, inżynierów budownictwa, inspektorów nadzoru (pieczątki z informacjami o uprawnieniach budowlanych). Pudełka typu kieszonkowego produkowane są w różnych standardach (metalowe, plastikowe) i wielkościach. Ich pole odcisku z reguły odpowiada wielkości produkowanych automatów samotuszujących.
Rączki, uchwyty, kołki to ich popularne nazwy, ogólnie charakteryzujące ręczne formy pieczątek znanych od stuleci.
Stosowane są tam gdzie stemplowanie jest sporadyczne, lub gdzie zależy na dochowaniu tradycyjnej formy stempla. Znajdują one zastosowanie przy stemplach z dużą ilością tekstów, tabelach. Popularne są również w zastosowaniach ozdobnych (ex librisy, grafiki okolicznościowe), reklamowych (informacje o promocjach) oraz są często zamawiane przez rodziców dla swoich pociech, które jak wszyscy wiedzą, bardzo lubią się bawić pieczątkami (odciski ze zwierzątkami, samochodami, dinozaurami…).
We wszystkich rodzajach pieczątek wyrabianych w technologii fotopolimerowej stosuje się TUSZE BEZOLEJOWE, ekologiczne (na bazie wody lub gliceryny). W przypadku automatów samotuszujących tuszownicę można wymienić na nową, lub uzupełnić tuszem (w naszej firmie gratis). Do stemplowania za pomocą uchwytów tradycyjnych przeznaczone są osobne tuszownice występujące w kilku rozmiarach, fabrycznie nasączone tuszem.
Na rynku znajdują się tusze o kolorach: czarnym, czerwonym, zielonym, fioletowym, niebieskim w poręcznych opakowaniach (buteleczki o poj. 10 ml).
W ofercie naszej jako oryginalny pomysł np. na prezent proponujemy długopisy, pióra wieczne czy breloki z możliwością umieszczenia w nich stempla.
Uwagi praktyczne dla Zamawiających:
- Sugerujemy aby przesyłane prace były zapisane w formacie: PDF – Portable Document File, chyba najbardziej odpowiednim do zapisywania projektów, precyzyjnie przenoszący wszystkie zadane ustawienia. Zapis w tym formacie w niektórych programach wiąże się z potrzebą zamiany tekstów na krzywe,
- Pliki najwygodniej jest dostarczyć za pośrednictwem poczty mailowej (etta@etta.pl),
- Projekt pieczątki musi być w wersji czarno-białej, nie może zawierać rastrów,
- Wszelkie, przewidziane w pieczątce kreski lub ramki nie mogą być cieńsze niż 0,5 pkt (co odpowiada mniej więcej 0,25 mm),
- Wielkość zastosowanej czcionki nie powinna być mniejsza niż 6 punktów dla czcionek tzw. bezszeryfowych (np. Arial, Futura, Helvetica) i 7 punktów dla czcionki tzw. szeryfowej (np. Times, Bookman, Garamond) oraz dla czcionek ozdobnych,
- Przed wysłaniem pliku z projektem pieczątki, należy zamienić czcionki na krzywe (o ile w taką funkcję wyposażony jest program),
- W przypadku potrzeby zmiany fragmentu tekstu pieczątki należy wymienić całą gumkę na nową. Nie wycinamy części tekstu doklejając nowy, gdyż w ten sposób zmodyfikowana pieczątka w krótkim czasie się rozpadnie.
Rozmiary typowych pieczątek:
- 1-2 wiersze – rozmiar 25×10 mm (automaty: Wagraf1, Colop 20, Trodat 4910)
- 3-4 wiersze – rozmiar 37x13mm (automaty: Wagraf 2, Colop 20, Trodat 4911)
- 4-5 wierszy – rozmiar 46×17 mm (automaty: Wagraf 3, Colop 30, Trodat 4912)
- 6-7 wierszy – rozmiar 56×23 mm (automaty: Wagraf 4, Colop 40, Trodat 4913)